Publikoi fotot nudo të aktores së njohur, hakeri dënohet me tetë muaj burg – Lajmi.net
Publikoi fotot nudo të aktores së njohur, hakeri dënohet me tetë muaj burg
Autori: Lajmi.net EntertainmentShowBiz 22:45, 30 August 2018
Një haker i përfshirë në një skemë që çoi në fotot intime të personave të famshëm duke përfshirë edhe aktoren, Jennifer Lawrence, është burgosur për tetë muaj.

Xhorxh Garofano ishte një nga katër burra të arrestuar në skandalin “celebgate” të vitit 2014 që përfshinte edhe Kirsten Dunst dhe Kate Upton, shkruan itv transmeton lajmi net.

Në atë kohë, Lawrence përshkroi atë që ndodhi si një “krim seksual” dhe bëri thirrje për një ndryshim në ligj.

Garofano, nga Connecticut, SHBA, u deklarua fajtor këtë vit, i cili u dënua me tetë muaj burgim.

Ai ishte i përfshirë në një skemë që përfshinte hakimin në më shumë se 250 libra iCloud të yjeve të Hollivudit dhe jo të famshëm.

Garofano pranoi dërgimin e postës elektronike për viktimat që dukeshin të jenë nga llogaritë e sigurisë të Apple, duke u kërkuar viktimave të dërgojnë emra dhe fjalëkalime ose të futen në një faqe interneti të palës së tretë. Ai pastaj do të përdorte informacionin për të hyrë në llogaritë e viktimave të iCloud dhe të vjedhë informacionin personal, duke përfshirë fotot dhe videot private.

Në disa raste, ai tregtonte emrat e përdoruesve ose informacione të tjera personale me njerëz të tjerë./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO