Publikohet fotografia që detyroi Ambasadën e Ekuadorit të largonte Julian Assangen

9:37 | 15 Prill 2019

Kjo fotografi solli dëbimin e Julian Assange nga ambasada e Ekuadorit në Londër. 

Një foto e presidentit ekuadorian Lenin Moreno që po qëndronte i shtrirë në shtrat me një pjatë gjigande të karavidhe përpara tij mund të ketë nxitur dëbimin e Julian Assange nga ambasada e Ekuadorit në Londër.

Fotografia – shumë e turpshme ndaj krahut të majtë Moreno, vendi i të cilit është duke u shtangur nën tendosje financiare – ishte mes 200 e-mail, teksteve dhe dokumenteve private të postuara në faqen e internetit anonime INApapers.org në fillim të muajit të kaluar.

Moreno fajësoi WikiLeaks të Assange për botimin e trojeve të dëmtuara, të cilat gjithashtu përfshinin fotografi të tjera të presidentit dhe gruas së tij në pushimet e bollshme evropiane, raporton “NY Times”, transmeton lajmi.net.

Në një intervistë radiofonike, Moreno tha se “fotot e dhomës sime, atë që unë ha dhe se si gruaja ime dhe vajzat dhe miqtë e mi kërcejnë” ishin rrjedhur.

“Assange nuk mund të gënjejë, ose më shumë, të kollosë në llogari private ose telefona privatë,” Moreno reagoi.

WikiLeaks ka mohuar se ishte prapa rrjedhjes, por postimet në internet duket të jenë kashtë që thyen shpinën e Moreno. /Lajmi.net/