Publikohen konkluzionet e BE-së për Ballkanin, as që përmendet heqja e vizave

Lajme

23/06/2022 22:26

Zëdhënësi i Këshillit Evropian, Barend Leyts ka publikuar konkluzionet e këtij institucioni për Ballkanin Perëndimor në Samitin e BE-së të mbajtur sot.

Në të, përmendet Kosova, por jo heqja e vizave, shkruan lajmi.net.

Aty përmendet nevoja urgjente për përparim në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe jo diçka më shumë rreth kësaj çështjeje.

Ndryshe, Franca dhe Holanda po vazhdojnë të jenë dy shtetet bllokuese për liberalizimin e vizave.

Konkluzionet e plota për Ballkanin: