Protestuesit në Maqedoni sot pushojnë, rikthehen nesër

Lajme

24/04/2016 12:53

Edhe këtë të diel protestat do të pushojnë në Shkup për t’u rikthyer të hënën. Ndryshe, tanimë dy javë kanë vazhduar protestat e organizuara nga iniciativa “Protestoj”.

 

Protestat pasuan pas vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për të falur politikanët ndaj të cilëve është nisur procedurë gjyqësore.

Protestuesit përpos tërheqjes së vendimit për faljentë Ivanovit, kërkojnë edhe shtyrjen e zgjedhjeve që janë caktuar për 5 qeshor, sepse vlerësojnë se nuk janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe demokratike të cilat do të ishin të besueshme nga të gjithë./ Alsat-M/