Presion mbi Merkelin për reformimin e Eurozonës – Lajmi.net
Presion mbi Merkelin për reformimin e Eurozonës
Autori: Lajmi.net BotaLajme 11:12, 17 April 2018
Social-Demokratët në Gjermani u bënë presion konservatorëve të kancelares gjermane, Angela Merkel, për të mbështetur propozimin për reformimin e Eurozonës, ashtu siç janë pajtuar me marrëveshjen për koalicion.

Konservatorët e Merkelit janë më të kufizuar për këto reforma, thuhet në disa dokumente të siguruara nga agjencia e lajmeve Reuters, hap i cili do të zemërojë presidentin francez, Emmanuel Macron, i cili viziton Berlinin këtë javë.

“Evropa është duke pritur Gjermaninë për më shumë se një vit”, tha anëtari i SPD-së, Carsten Schneider.

“Është koha që të përballemi me përgjegjësinë tonë”, tha ai për televizionin ARD.

Ligjvënësit konservatorë pritet të diskutojnë për Eurozonën para se Macron të vizitojë Berlinin.

Një draftë-rezolutë për ligjvënësit gjermanë, e hartuar nga anëtarët kryesorë të bllokut konservator të kancelares Merkel, refuzon planet e nxjerra nga ekzekutivi i Komisionit Europian për të përdorur një dispozitë ligjore specifike të BE-së për krijimin e një Fondi Monetar Evropian (EMF).

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO