Të Infektuar: 1052

Të Shëruar: 820

Të Vdekur: 30

Presidentja Jahjaga mirëpritet nga presidenti Obama dhe Zonja e Parë

10:00 | 26 Shtator 2014

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë në pritjen tradicionale të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, e cila organizohet për liderët e shteteve pjesëmarrëse në sesionin e rregullt vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Presidenca ka njoftuar se takimi është organizuar të enjten në mbrëmje, sipas kohës lokale në New York, ndërsa pritja në këtë mbrëmje, ashtu sipas traditës, i është bërë nga presidenti Barack Obama, dhe gruan e tij, Michelle Obama.

Presidentja Jahjaga gjatë qëndrimit të saj në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara ka zhvilluar takime të shumta me homologë dhe përfaqësues të vendeve të ndryshme, duke shfaqur të arriturat e Kosovës dhe kërkuar mbështetje të vendeve përkatëse, si dhe njohje të Republikës së Kosovës nga disa vende që ende nuk e kanë marrë këtë vendim.

Ndërkohë, sot, sipas burimeve të lajmi.net, presidentja Atifete Jahjaga do të takohet me ndihmës-sekretaren amerikane të Shtetit, për Europë e Azi, ambasadoren Victoria Nuland, me të cilën, përveç tjerash, do të diskutojë edhe për tejkalimin e ngërçit politik, të krijuar pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë.