‘Premier’ shpenzime

Klubet e Premierligës kanë shpenzuar bashkërisht 743 milionë euro gjatë afatit kalimtar të verës, sipas një analize të bërë nga kompania e auditiveve, Deloitte. Mesut Ozil ishte futbollisti më i shtrenjtë që erdhi në elitën e futbollit anglez. Reprezentuesi gjerman nënshkroi për Arsenalin nga Real Madrid për rekord 45 milionë euro, shuma më e paguar…

Sport

03/09/2013 14:08

Klubet e Premierligës kanë shpenzuar bashkërisht 743 milionë euro gjatë afatit kalimtar të verës, sipas një analize të bërë nga kompania e auditiveve, Deloitte.

Mesut Ozil ishte futbollisti më i shtrenjtë që erdhi në elitën e futbollit anglez. Reprezentuesi gjerman nënshkroi për Arsenalin nga Real Madrid për rekord 45 milionë euro, shuma më e paguar ndonjëherë nga një klub i Premierligës.

Kurse Tottenham Hotspur e shiti uellsianin Gareth Bale në Real Madrid për rekord 100 milionë euro.

“Tregimi i afatit kalimtar të verës ka sjell rekorde të reja, një rekord të ri për Premierligën në nivelin e shpenzimeve si dhe një vlerë rekord të botës për një transferim”, deklaroi Dan Jones nga Deloitte.