Postoi në përkrahje të Erdogan, klubi gjerman përjashton nga skuadra mesfushorin turk

Mesfushori turk Cenk Sahin është liruar nga St Pauli pas një postimi në Instagram në mbështetje të pushtimit nga vendi i tij në rajonet kurde në veri të Sirisë.

Sport

15/10/2019 09:31

Klubi gjerman shkroi të hënën: “Sahin është liruar nga detyrat e tij të stërvitjes dhe të lojës me efekt të menjëhershëm. Faktorët kryesorë në marrjen e vendimeve ishin mosrespektimi i tij i përsëritur për vlerat e klubit dhe nevoja për të mbrojtur lojtarin”.

Ndërkohë Sahin të premten postoi në Instagram: “Ne jemi në anën e ushtrisë dhe armëve tona heroike. Lutjet tona janë me ju!”, përcjell lajmi.net.

Postimi çoi në thirrje nga tifozët e St Pauli që lojtari të përjashtohej, dhe të jepej mesazhe mbështetjeje për kurdët. Klubi me qendër në Hamburg tha se ishte bërë një rishikim i brendshëm, si dhe bisedime midis zyrtarëve të klubit dhe lojtarit – duke dalë me përfundim se ai duhet të përjashtohet nga ekipi.

Kontrata e Sahin do të mbetet e vlefshme por St Pauli i ka dhënë leje të stërvitet dhe të luajë për klube të tjera.

Sahin, i cili u bashkua nga Basaksehir i Stambollit në vitin 2016, raportohet se është përsëri në Turqi. /Lajmi.net/