Policia parandalon sulm terrorist në Berlin

Policia në Berlin ka parandaluar një sulm terrorist gjatë kohës sa ishte duke u mbajtur gjysmë maratona, shkruan Die Welt.

Bota

08/04/2018 17:42

Forcat speciale kapën disa burra, duke përfshirë një të dyshuar kryesor. Ai thuhet se ka planifikuar të vrasë me thikë spektatorë dhe pjesëmarrës të ngjarjes, transmeton lajmi.net.

Një zëdhënës i policisë konfirmoi se kishte pasur arrestime gjatë mbajtjes së gjysmë maratonës.

“Kishte indikacione se gjashtë të paraburgosurit, të moshës 18-21 vjeç, mund të kenë qenë të përfshirë në përgatitjen e një krimi në lidhje me këtë ngjarje”, tha ky zëdhënës.

Sipas informacionit nga WELT i dyshuari i përket mjedisit privat të terroristit Anis Amri./Lajmi.net