Të Infektuar: 2799

Të Shëruar: 1506

Të Vdekur: 49

Policia hedh gaz lotsjellës kundër protestuesve në Hong Kong

18:28 | 21 Korrik 2019

Policia hodhi gaz lotsjellës në protestuesit në Hong Kong të dielën mbrëma pasi dhjetëra mijëra persona dolën në rrugë për fundjavën e shtatë me radhë për të protestuar, në mes të një krize politike në vazhdim mbi një projekt-ligj të pezulluar tani për ekstradim.

Demonstrata kishte filluar si një marshim paqësor, me organizatorët që vlerësonin se më shumë se 400,000 njerëz ishin bashkuar në tubim, ndërsa policia tha se 138,000 morën pjesë në marsh, transmeton lajmi.net

Shumë prej tyre mbanin veshje të zeza që është bërë një pamje e zakonshme në protesta të kohëve të fundit, të përcjella me thirrje “Çlirojeni Hong Kong!” ndërsa ata kalonin nëpër qytet.

Por, përgjatë natës, mijëra mohuan urdhrat e policisë për të marshuar përtej pikës përfundimtare të caktuar drejt zyrës ndërlidhëse të qeverisë kineze. Protestuesit lironin slogane në mure pranë ndërtesës, përpara se të tërhiqeshin përballë një pranie gjithnjë në rritje të policisë.

Ndërhyrjet e vazhdueshme vazhduan mes këngëve të “Çlironi Hong Kongun”, ndërsa turma u drejtua në qendër të qytetit. Pasi arritën atje, policia e armatosur me shkopinj dhe mburoja hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë një grup të madh aktivistësh kryesisht të rinj.

Përleshjet e së dielës ishin të fundit në një varg konfrontimesh të dhunshme, pasi lëvizja e protestës evoluoi në një thirrje më të gjerë për reforma demokratike. /Lajmi.net/

Riot police fire tear gas at Hong Kong protesters in seventh week of mass marches

Hong Kong police have fired tear gas to disperse protesters, after thousands of people took to the city's streets for the seventh consecutive weekend amid an ongoing political crisis.CNN's Matt Rivers says today's march was peaceful — but some protesters threw projectiles and rushed the police after dark: cnn.it/32Fsk01

Publiée par CNN sur Dimanche 21 juillet 2019