Policia franceze arreston të dyshuarin për shpërthimin e bombës në

10:47 | 27 Maj 2019

Policia franceze ka arrestuar të dyshuarin e shpërthimit të bombës së javës së kaluar në qytetin qendror të Lyon.

Policia franceze ka arrestuar një person të dyshuar për të qenë pas shpërthimit të bombës së javës së kaluar në qytetin qendror të Lyon, i cili plagosi 13 vetë, tha të hënën ministri i brendshëm Christophe Castaner.

Castaner njoftoi arrestimin në Twitter, por nuk dha detaje të mëtejshme për të dyshuarin ose ku u arrestua, raporton “Reuters”, transmeton lajmi.net.

Pamja e kamerës së sigurimit të incidentit tregoi një të dyshuar pjesërisht të maskuar që po ecte një biçikletë në vendngjarje, përpara se të lëshonte një qese jashtë një dege të një furre të bukës.

Rasti është duke u trajtuar si një hetim terrorizmi, duke pasur parasysh rrethanat e sulmit, të kryera gjatë ditës së përditshme, dhe përdorimin e një pajisje eksplozive të aftë për të goditur një numër të madh njerëzish me vidë dhe topa metalike të paketuara në një thes. /Lajmi.net/