Pochettino i gatshëm që ta lë PSG-në për Manchester United

8:24 | 22 Nentor 2021

Mauricio Pochettino është gati t’i përgjigjet thirrjes së Manchester United nëse ata duan që ai të zëvendësojë Ole Gunnar Solskjaer si trajner në Old Trafford.

“Sportsmail” ka zbuluar se Pochettino do të ishte i përgatitur të largohej nga Paris Saint-Germain dhe të kthehej në Premier Ligë pasi Solskjaer u shkarkua të dielën.

United ka vendosur trajnerin Michael Carrick në krye të detyrës, ndërsa ata kërkojnë të emërojnë një trajner të përkohshëm deri në fund të sezonit, duke sugjeruar që zëvendësuesi i përhershëm i Solskjaer mund të mos vendoset deri në verë.

Megjithatë, kuptohet se Pochettino është gati të largohet nga PSG tani për shkak se është i pakënaqur në kryeqytetin francez.

Ish-trajneri i Tottenham-it jeton në një hotel ndërsa familja e tij qëndron në Londër, dhe thuhet se është i frustruar në menaxhimin e një dhome zhveshjeje me ego të mëdha si Lionel Messi, Neymar dhe Kylian Mbappe.

Pochettino ishte shumë i lidhur me punën e United kur Solskjaer zëvendësoi Jose Mourinhon në dhjetor 2018 dhe ende admirohet nga hierarkia e Old Trafford.

Në mënyrë intriguese, argjentinasi 49-vjeçar do të jetë në qytet të martën përpara ndeshjes së PSG-së me Manchester Cityn në Ligën e Kampionëve të mërkurën, megjithëse kuptohet se United nuk kishte bërë ende kontakte me të të dielën mbrëma.

Trajneri i Ajax-it, Erik ten Hag, është një tjetër kandidat që do të interesohej për punën e United, por besohet se ai nuk do të jetë i disponueshëm deri në verë.

Trajneri i Leicesterit, Brendan Rodgers, ish-trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane dhe Ralf Rangnick, aktualisht kreu i sportit dhe zhvillimit në Lokomotivën e Moskës, janë ndër pretendentët e tjerë të hershëm.

United pa dëshirë i dha fund mbretërimit tre-vjeçar të Solskjaer të dielën në mëngjes, pasi një humbje 4-1 në Watford i la ata në vendin e tetë në tabelën e Premier League. Norvegjezi 48-vjeçar kishte humbur shtatë nga 13 ndeshjet e tij të fundit në të gjitha garat.

Solskjaer bëri përparim, por ishte e qartë se ai e kishte çuar Unitedin aq larg sa mundi, pasi kishte shpenzuar më shumë se 400 milionë funte për lojtarët pa dhënë një trofe.

Nënkryetari ekzekutiv Ed Woodward u tha se ishte dukshëm i mërzitur pas shkarkimit të legjendës së klubit të njohur në Carrington dhe Solskjaer gjithashtu ishte i emocionuar kur dha një intervistë të fundit për ‘MUTV’ para se të largohej nga terreni stërvitor rreth orës së drekës.

“Unë do të largohem nga dera e përparme sepse mendoj se të gjithë e dinë se kam dhënë gjithçka për këtë klub”, tha ai.

“Ky klub do të thotë gjithçka për mua dhe së bashku jemi një ndeshje e mirë, por për fat të keq nuk arrita të arrij rezultatet që duheshin dhe është koha që unë të largohem.

“Jam shumë i nderuar dhe i privilegjuar që më kanë besuar për ta çuar klubin përpara. Mendoj, ose e di, po largohem nga ky klub me një skuadër më të mirë. Unë shikoj çdo sekondë këtu me krenari.’

Kishte respekt të ndërsjellë në deklaratën zyrtare që United lëshoi ​​duke konfirmuar largimin e tij, duke nënvizuar vendin e tij në ‘familjen e Manchester United’.

United kishte pritur të shihte një përmirësim këtë sezon pasi Solskjaer përfundoi i dyti në maj dhe arriti në finalen e Ligës së Evropës pasi kishte humbur katër gjysmëfinale të mëparshme.

Ata mendonin se ai kishte fituar të drejtën për t’i kthyer gjërat pas ecurisë së dobët të fundit dhe shpresonin për një reagim pas pushimit ndërkombëtar, por një humbje e rëndë në Vicarage Road ishte pika e fundit.

Stafi stërvitor i Solskjaer ka mbajtur të gjithë punën e tyre dhe Carrick do të marrë përgjegjësinë për ndeshjen e së martës në Champions League jashtë Villarrealit.

Është e mundur që ish-mesfushori 40-vjeçar i United mund të vazhdojë si trajner i përkohshëm nëse rezultatet shkojnë mirë.

Megjithatë, ka shqetësime mes lojtarëve se pak do të ndryshojë sepse ata besojnë se mbështetja e Solskjaer në një staf stërvitor të papërvojë është një nga arsyet pse ata janë në telashe. /Lajmi.net/