Pjesmarrësit e Festivalit të 53 të Këngës, befasi në listë

Aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Enver Petrovci, do të jetë surpriza e edicionit të 53-të të Festivalit të Këngës në RTSH që do të mbahet në Shqipëri në fund të dhjetorit. Ai vjen si konkurent me këngën e titulluar "Të vranë bukuri".

ShowBiz

01/11/2014 12:01

Emri i tij është zbuluar sot nga organizatorët e këtij festivali, eveniment që do të mbahet në datat 26, 27 dhe 28 dhjetor në Pallatin e Kongreseve në Tiranë.

Drejtori i Përgjithshëm i RTSH-së, Martin Leka, ka prezantuar sot për mediat formulën dhe listën e këngëtarëve fitues që do të garojnë sivjet për çmimin e parë të festivalit.

Do të jenë 28 këngë që do të garojnë sivjet në këtë festival, ku do të marrin pjesë emra të njohur të muzikës së lehtë shqiptare, por edhe këngëtarë nga Kosova, Maqedonia, e trevat e tjera shqiptare.

Një tjetër emër surprizë krahas artistit Petrovci është edhe Elhaida Dani, këngëtarja e talentuar shqiptare që korri sukses në Itali duke rrëmbyer çmimin e parë në edicionin e “The Voice of Italia”.

Fituesi i këtij festivali është automatikisht përfaqësues i Shqipërisë në Eurovision.

Ja emrat e 28 pjesmarrësëve:

 1. Altin Goci
 2. Agim Poshka
 3. Ana Gramo
 4. Andos Sinani
 5. Besa Krasniqi
 6. Besjana Mehmedi & Shkodran Tolaj
 7. Bojken Lako Band
 8. Elhaida Dani
 9. Emi Bogdo
 10. Enver Petrovci
 11. Enxhi & Xhejn Kumrija
 12. Erga Halilaj
 13. Grupi Aurora
 14. Grupi Offchestra
 15. Gjergj Leka
 16. Jozefina Simoni
 17. Julian Gjojdeshi
 18. Kelly
 19. Klajdi Musabelliu
 20. Kozma Dushi
 21. Lindita Halimi
 22. Marsela Çibukaj
 23. Mjellma Berisha
 24. Rezarta Smaja
 25. Revolt Klan
 26. Saimir Braho
 27. Sigi Bastri & Florent Abrashi
 28. Venera Lumani

/KosovaPress