Pilotët u frikësuan për sigurinë e Boeing para rrëzimit në Etiopi

13:26 | 15 Maj 2019

Boeing kishte refuzuar thirrjet e tyre pas shqetësimeve rreth sigurisë.

Pilotët e American Airlines u përballën me Boeing rreth çështjeve potenciale të sigurisë në aeroplanët e saj 737 në një takim nëntorin e kaluar, raportojnë mediat amerikane, përcjell lajmi.net.

Ata nxitën veprim të shpejtë pas vdekjes së parë vdekjeprurëse 737 Max nga Indonezia në tetor, sipas audios së siguruar nga CBS dhe New York Times.

Boeing thuhet se i rezistoi thirrjeve të tyre, por premtoi një rregullim softueri.

Por kjo nuk ishte ngritur kur një 737 Max i Airlines Ethiopian u rrëzua katër muaj më vonë, duke vrarë 157 vetë.

Aktualisht 737 avionë Max janë të bazuara në të gjithë botën, për shkak të shqetësimeve që një sistem anti-tezgjah mund të ketë kontribuar në të dy rëniet.

Boeing është në procesin e azhurnimit të sistemit, i njohur si MCAS, por mohon se ishte vetëm për t’u fajësuar për fatkeqësitë. /Lajmi.net/