Petkovic tregon si mund ta mposhtin Shqipërinë

Vladimir Petkovic dhe Stephan Lichsteiner bashkë me Xherdan Shaqirin ishin tre përfaqësuesit që zgjodhën të dilnin në konferencën e shtypit përpara ndeshjes kundër Shqipërisë.

Sport

10/06/2016 20:35

Fillimisht, trajneri i skuadrës helvete u ndal te gjendja e skuadrës së tij, duke diktuar ritmin që Zvicra duhet të ndjekë në fushën e lojës por pa kaluar në aventurë.

“Duhet të ruajmë qetësinë dhe të kontrollojmë ndeshjen. Gjithastu duhet të jemi imponues dhe të bëjmë më pak gabime se kundërshtari”.

Trajneri boshnjak u emërua në stolin e Zvicrës pas aventurës te Lazio, por ai e pranon se ky është momenti kulminant në karrierë. Pavarësisht eksperiencës se vogël në kompeticione të tillë, Petkovic kërkon që Zvicra të mos e nënvleftësojë Shqipërinë.

“Ky është evenimenti më emocionues në karrierën time dhe ndihem shumë mirë sepse jam pjesë e një grupi që kërkon të shkruajë historinë. Shqipëria nuk duhet nënvleftësuar dhe ne nuk do ta bëjmë një gjë të tillë. E ritheksoj, do të japim maksimumin për t’i mbajtur nën kontroll kundërshtarët”.

Në fund të fjalsë së tij, trajneri helvet shtoi se nuk ka folur ende me skuadrën e tij për kundërshtarin, duke lënë të kuptohet se fokusi i punës së tij ka qenë faza përgatitore dhe gjendja e ekipit që drejton, transmeton Supersport.al.

Në vijim, fjalën e mori kapiteni Stephan Lichsteiner, i cili kërkoi të ulë tensionin në grup pasi Petkovic zgjodhi atë dhe jo Shaqirin për të mbajtur shiritin e kapitenit.

Lichtsteiner…”Mbi të gjitha jam shumë krenar që vesh këtë fanellë, çështja e kapitenit ka pak rëndësi. Unë përfaqësoj vendin tim në një turne të tillë kaq të madh dhe kjo është një kënaqësi dhe sfidë e madhe”

Parashikoni ndeshjet e EURO 2016 dhe fitoni dhjetëra shpërblime, duke përfshirë një iPhone 6S dhe Samsung Galaxy Note 4.