Përplasi me veturë grupin e nxënësve, identifikohet i dyshuari që shkaktoi incidentin në Berlin

Policia identifikoi të dyshuarin për incidentin e sotëm në Berlin si një 29-vjeçar me origjinë gjermano-armene dhe sipas politikanit vendas, në veturën me të cilën u përplas me një grup nxënësish të shkollës, sipas politikanit vendas, u gjetën postere lidhur me Turqinë.

Bota

08/06/2022 18:05

Gazeta gjermane Bild njoftoi më parë se në makinë ishte gjetur një letër rrëfimi.

“Ky nuk është aspak një aksident, dikush një vrasës i tërbuar dhe gjakftohtë,” tha një hetues për Bild.

Politikani vendas Iris Spranger tha se në makinë u gjetën pankarta dhe jo një letër njohjeje.

Të paktën një person humbi jetën kur një makinë u përplas me një turmë në Berlinin Perëndimor sot.

Gazeta gjermane Bild bëri të ditur se mësuesi që ishte në rrugë me një grup fëmijësh të shkollës është vrarë.

Më shumë se dhjetë persona u plagosën, tha një zëdhënës i policisë.

Sipas shërbimit zjarrfikës, gjashtë të lënduar janë në rrezik për jetën.

Bild bën të ditur se mes të plagosurve janë 12 studentë, njëri prej të cilëve ka mbetur i plagosur rëndë.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme gjermane tha në një konferencë për shtyp më herët se ishte shumë herët për të spekuluar se çfarë e shkaktoi incidentin. Policia tha se ende nuk dihet nëse është bërë qëllimisht apo ka qenë aksident.

Incidenti ndodhi pranë vendit të sulmit vdekjeprurës më 19 dhjetor 2016, kur tuniziani Anis Amri, i lidhur me terroristët islamikë që pretendonin se ishin refugjatë, sulmoi një panair Krishtlindjesh në Berlin me një kamion të rrëmbyer, ku vrau 11 njerëz dhe plagosi dhjetëra.