PDK: Nisma po propagandon për bastionet e PDK-së, prokuroria le ta monitorojë mbarëvajtjen

Ndaj deklaratave të Nismës për Kosovën në Drenas, ka reaguar sërish zëdhënësi i PDK-së në Drenas, Betim Berisha.

Lajme

18/12/2016 17:30

 

Berisha ka thënë se përpjekjet e Nismës për të prishur zgjedhjet e lira dhe demokratike janë të kota, sepse votimi po shkon në rregull dhe të gjitha vendvotimet janë nën mbikëqyrjen e KQZ-së, KKZ-së, OJQ-ve dhe prokurorisë.

“Nisma vetëm ka filluar të propagandojë rreth mbarëvajtjes së zgjedhjeve, duke u munduar t’i godas vendvotimet që tërë Drenasi e di, që janë votues tradicional të PDK-së”, ka thënë Berisha.

Duke e parë me shqetësim këtë tendencë të Nismës për Kosovën, Berisha në emër të Partisë Demokratike në Drenas e ka ftuar prokurorinë e shtetit, që t’i monitorojë vendvotimet që konsiderohen bastione të PDK-së, ku gjasat e Nismës për tentim të prishjes së votimit janë më të mëdha.

“Ftojmë organet e rendit të monitorojnë qendrat e votimit në Tërstenik, Sankoc, Nekovc dhe Dobroshec”, ka thënë Berisha.

Sipas tij, Nisma me propagandat e sa po mundohet t’i bëjë të kontestueshme këto qendra, sepse është e vetëdijshme që këto vendvotime ia kanë bërë humbjen shumë më të thellë.

Për humbjen e NISMA-së do të binden jo vetëm qytetarët e Drenasit por edhe ata të Malishevës. Në krahasim me zgjedhjet e 4 dhjetorit dalja deri në këto momente  është 9 për qind më e lartë”, ka thënë Berisha./lajmi.net/