Patrice Evra dënohet për një postim homofobik në rrjetet sociale

Ish-ndërkombëtari i Francës, Patrice Evra u godit me gjobë pas fyerjeve homofobike. Ish-mbrojtësi i Manchester United, Patrice Evra, është dënuar nga një gjykatë e Parisit për postim të abuzimit homofobik në internet, transmeton lajmi.net. 41-vjeçari francez nuk mori pjesë në një vendim në kryeqytetin francez të enjten, por atij iu dha një gjobë prej 1,000…

Sport

09/02/2023 14:38

Ish-ndërkombëtari i Francës, Patrice Evra u godit me gjobë pas fyerjeve homofobike.

Ish-mbrojtësi i Manchester United, Patrice Evra, është dënuar nga një gjykatë e Parisit për postim të abuzimit homofobik në internet, transmeton lajmi.net.

41-vjeçari francez nuk mori pjesë në një vendim në kryeqytetin francez të enjten, por atij iu dha një gjobë prej 1,000 euro dhe u urdhërua të paguajë 2,000 euro kompensim kundër urrejtjes ndaj grupeve të komunitetit LGBTQ.

Akuzat në fjalë kanë të bëjnë me një video të postuar nga Evra në mars 2019 pas një ndeshjeje në Ligën e Kampionëve mes United dhe Paris Saint-Germain.

Evra mund të dëgjohej në video duke thënë fjalë kundër këtij komuniteti, në fund të fitores 3-1 të ‘Djajve të Kuq’ që i pa ata të kalonin në çerekfinale./Lajmi.net/