Parashikimi i motit: Deri të dielën shi dhe vranësira

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës për ditët deri në fund të javës parashikon mot jostabil, me vranësira të dendura dhe shi dhe temperatura ndërmjet 19 dhe 21 gradë celsius.

Lajme

18/06/2015 08:31

“Fushat me presion të ulët të ardhura nga ana veriore dhe verilindore e Kontinentit do të jenë labile gjatë këtyre ditëve të mbetura të javës. Në këtë gjendje sinoptike do të mbajë mot me vranësira të dendura dhe jostabil i përcjellë me riga të shiut të cilat vende-vende do të jenë më të theksuara. Temperatura minimale do të lëvizin ndërmjet 9C-12C celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 19C-21C celsius. Do të fryjë erë nga verilindja me shpejtësi1-6m/s.

Një gjendje e këtillë e motit me temperatura të ulëta dhe jostabil do të na shoqëroj deri të dielën.

Nga dita e diel e tutje , nga parashikimet tona pritet të ketë ngritje të temperaturave”, thuhet në parashikimin e IHMK-së.