Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re – Lajmi.net
Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re
Autori: Lajmi.net Bota 14:48, 15 March 2019
Papa Françesku ka reaguar pas sulmit terrorist në dy xhamitë në Chrischurch të Zelandës së Re ku kanë humbur jetën të paktën 49 persona dhe shumë të tjerë janë lënduar.

“Jam thellësisht i mërzitur për vdekjen e shumë njerëzve dhe lëndimin e shumë të tjerëve nga aktet e dhunës, të pandjenja”, ka thënë ai.

Në telegramin e ngushëllimit të Papa Françeskut thuhet se ai “siguron të gjithë shtetasit e Zelandës së Re dhe në veçanti komunitetin mysliman për solidaritetin e tij të përzemërt në vazhdën e këtyre sulmeve”.

I pari i Vatikanit ka shtuar se është “i vetëdijshëm për përpjekjet e personelit të sigurisë dhe emergjencës në këtë situatë të vështirë”.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO