Op-Ed – Lajmi.net

Aktuale

Çka po ndodh në Shkup?

Ishte fat i madh, historik, që shqiptarët nëpër shekuj nuk kërkuan t'i realizojnë të drejtat e tyre, si popull e si komb, duke u identifikuar me besim-e fetar-e, as atëherë kur ishin të gjithë të krishterë, as kur shumica "pranuan" besimin tjetër....

6 July, 2014 Lexo më shumë

Legaliteti i kontestuar

Pas këtyre zgjedhjeve, po shihet që përbërjes së ardhshme të Kuvendit, do t’i takojnë disa detyra të rëndësishme, të cilat duhet ta heqin qafe kontestimin e anës legale në shtetin e Kosovës....

12 June, 2014 Lexo më shumë

Durimi me afat të skaduar

Prej 8 qershorit e tutje, nuk do të ketë më kurrfarë argumenti ngushëllues për qytetarin mesatar të Kosovës....

15 May, 2014 Lexo më shumë

Mos raftë me harru!

Do të ishte mrekulli e dorës së parë nëse zgjedhjet e qershorit të këtij viti, do të jenë të lira, demokratike dhe të organizuara mirë....

8 May, 2014 Lexo më shumë

Kush merr vendime këtu?

Jemi mjeshtër, nëse diç e tillë mund të kualifikohet si mjeshtri, të sjelljes së vetvetes në situatë kur nuk zgjedh midis dy të mirave, por midis dy të këqijave....

30 April, 2014 Lexo më shumë

Java më e rëndë politike

Kur punohet mbrapsht, vetëm fati njeh përfundimet e mbara dhe të mira. E në politikën vendore, mbrapshtia është veçoria mbizotëruese....

21 April, 2014 Lexo më shumë

Ligji i domosdoshmërisë

Poqëse mbledhim mend prej përvojës sonë të rëndë, vendimi për krijimin e Gjykatës Speciale do të duhej të ishte i fundit kur detyrohemi të marrim vendime të këtilla....

16 April, 2014 Lexo më shumë

Rrëfimi imagjinar për realitetin kosovar

Shumë, tepër shumë është që 15 vjet më pas, shumica dërrmuese e temave që mbizotërojnë politikën kosovare kanë rrënjët e tyre në vitet e luftës. ...

9 April, 2014 Lexo më shumë

Problemet ekonomike të Turqisë

Nëse ka një mësim që duhet mësuar nga eksperimenti politikës monetare të Turqisë, është se rregullimi i kujdesshëm vendor dhe mjetet e politikës monetare duhet të shihen si plotësime, jo zëvendësime, për menaxhimin e rrjedhjes së kapitalit....

8 April, 2014 Lexo më shumë

Kosova dhe Paqja e Ftohtë ndërkombëtare

Kosova shënoi Fundin e krizës më të madhe të Evropës, e cila shpërtheu pas mbarimit të Luftës së Ftohtë, ndërsa Krimea, qëndron në fillim të një krize evropiane, e cila i ngjanë një Paqe e Ftohtë në raportet midis Perëndimit dhe Rusisë. ...

26 March, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO