Op-Ed – Lajmi.net

Aktuale

Interpretimi i modernitetit për shqiptarët

Ditë më parë, bibliotekës së vogël filozofike të Kosovës iu shtua një libër i ri. Autori është Astrit Salihu, ndërsa libri mban titullin “Lexim filozofik i arkitekturës”. Publikimi i këtij libri, përbën një ngjarje të pazakontë, për ambientin tonë social, kulturalisht dhe intelektualisht të varfër. Si e tillë, kjo ngjarje na shërben për ta mbajtur gjallë shpresën se edhe për ne, pra për shoqërinë tonë, qëndrojnë të hapura mundësitë që një ditë edhe ne të kemi një jetë kulturore dhe intelektuale që meriton të quhet e tillë....

15 December, 2018 Lexo më shumë

Për një punë të shtetit!

Zhvillimi i sektorit privat mund të konsiderohet se ka ngecur shumë, dhe kjo ka sjellur lakmin e madhe për një vend pune në administratën shtetërore, gjë që përbën shqetësim për gjeneratat e ardhshme. Ky problem zor se mund të rregullohet për një kohë të shkurtër, përderisa nuk kemi një plan konkret si shoqëri, që mund ta ndryshojmë gjendjen....

13 December, 2018 Lexo më shumë

Ushtria e Kosovës, ne dhe Perëndimi

Nuk po i bëjmë Forcat e armatosura vetëm për vete. Këto forca janë garanci për stabilitetin e Kosovës dhe për sigurinë në rajon. Me këto Forca, Kosova do të bëhet shtet anëtar i Paktit NATO....

13 December, 2018 Lexo më shumë

Marshi i Popullizmit

Duket që kemi hyrë në fazën kur politika e moderuar do të mund të dorëzohet krejtësisht para popullizmit, i cili realisht, nuk është interes i shtetit të Kosovës....

6 December, 2018 Lexo më shumë

Si u fitua “Lufta e Ftohtë”

Ca shtëpi në Maryland, kurrë nuk do ta dinë se çfarë roli luajtën për happy endin e ‘Luftës së ftohtë’. Gorbachev shihte ëndrra, Bush e kuptoi realitetin. Të tjerat pastaj ishin teknikë. Këtë e dëshmon libri “A World Transformed”....

5 December, 2018 Lexo më shumë

Si u përgatit “kërcënimi i Kërshëndellave” i Presidentit Bush

Pse Kosova në vjeshtën e vitit 1992 ishte vetëm një hap larg luftës? Çfarë flitej për Kosovën në takimet konfidenciale të diplomatëve perëndimorë? Cilët politikanë amerikanë përgatitën “Kërcënimin e Kërshëndellave”? Pse Administrata e Clintonit rifuqizoi kërcënimin e Presidentit Bush?...

4 December, 2018 Lexo më shumë

Paralajmërimi profetik i George Bushit plak për Kosovën

Përvijohet këtu politika e SHBA-ve për Kosovën nga fundi i shekullit të kaluar, që nisi me ‘Paralajmërimin e Krishtlindjeve’ të vitit 1992 ndaj Serbisë. Millosheviqit ia kishte tërhequr vërejtjen Presidenti George Bush – Plaku, që ndërroi jetë dje në moshën 94 vjeçare. Kosova nderon burrështetasin amerikan, të cilit do t’i jetë përjetë mirënjohës që i doli zot popullit tonë në kohët më të vështira....

1 December, 2018 Lexo më shumë

Pika kritike

Ngjarjet e fundit në relacionet e Kosovës dhe Serbisë, e fuqizojnë bindjen që më kështu nuk mund të vazhdohet, apo që Marrëveshja midis dy shteteve është e domosdoshme....

29 November, 2018 Lexo më shumë

Edhe Shqipëria duhet t’u vendosë 100% taksë produkteve të Serbisë!

Pas vendosjes së taksës 100% për të gjitha produktet serbe, shqiptarët duhet të marrin hapin e radhës. Pas Kosovës, radhën e ka Republika e Shqipërisë. Në një kohë kur Kosova nuk gëzon shumë përkrahje nga BE-ja, shqiptarët duhet të përdorin të gjithë mekanizmat që kanë në dispozicion....

22 November, 2018 Lexo më shumë

Mësimet e nëntorit të vitit 1988-të

Rrëfimi i Dubait duhet të shërbej si këmbanë e zgjimit për politikën kosovare, që më në fund të këndellet dhe të organizohet për fazën finale të bisedimeve në Bruksel....

21 November, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO