Op-Ed – Lajmi.net

Aktuale

Rreziku nga ‘territori i panjohur’

Në ADN-në e Kosovës si shtet, është orientimi pro-perëndimor, që njeh ato dy dimensionet e saja: të qenit pro-amerikanë dhe pro-evropianë. Nuk bën ndryshe. ...

17 January, 2019 Lexo më shumë

Më mirë gjeneral me kokë të ngrënë se rob me biografi të pastër

Nisja drejt Hagës e dy gjeneralëve moralë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte me dinjitet, me integritet dhe shprehte krenarinë e njeriut që ka bërë luftë për liri dhe çlirim të vendit të tij, që ka vënë themelet e shtetit dhe demokracisë së vendit të tij....

14 January, 2019 Lexo më shumë

Ky është viti 2019

Këto konkludime shkojnë së bashku: Vullneti i munguar për tu përballur me njëmendësinë këtu dhe gjetiu dhe bindja e hekurt që ne nuk mund të na gjejë gjë. ...

10 January, 2019 Lexo më shumë

Viti 2019, viti i vendimit historik

Kthesat e mëdha historike, të cilat e kanë vendosur fatin e shteteve dhe popujve anekënd botës, shpesh kanë qenë rezultat qoftë edhe i një vendimi të vetëm. Kështu ka ndodhur edhe me ne. ...

30 December, 2018 Lexo më shumë

Tre armiqtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Letër kryetarit tim, Kadri Veseli. ...

30 December, 2018 Lexo më shumë

Ikja nuk e shpëton një shtet, vendosmëria po!

Zgjidhja e vetme që ne të shpëtojmë vetën tonë, ka mbetur protesta....

27 December, 2018 Lexo më shumë

Viti përgatitor për vitin 2019-të

2019-shi ka të ngjarë që do të jetë superior, për nga pesha dhe rëndësia politike, krahasuar me 2018-shin, prej të cilit do të dalim së shpejti....

27 December, 2018 Lexo më shumë

PIKËNISJA E USHTRISË

"Në qoftë se UÇK-ja ishte projekti më i suksesshëm i shqiptarëve në fundshekullin XX, dhe në qoftë se Ushtria e Kosovës sot është rezultat i saj, i gjakut të dëshmorëve dhe i sakrificës së popullit ndër breza, atëherë si ka mundësi që një i deportuar i elitës së djeshme, të vazhdojë të jetë i mohuar edhe sot?"...

16 December, 2018 Lexo më shumë

Interpretimi i modernitetit për shqiptarët

Ditë më parë, bibliotekës së vogël filozofike të Kosovës iu shtua një libër i ri. Autori është Astrit Salihu, ndërsa libri mban titullin “Lexim filozofik i arkitekturës”. Publikimi i këtij libri, përbën një ngjarje të pazakontë, për ambientin tonë social, kulturalisht dhe intelektualisht të varfër. Si e tillë, kjo ngjarje na shërben për ta mbajtur gjallë shpresën se edhe për ne, pra për shoqërinë tonë, qëndrojnë të hapura mundësitë që një ditë edhe ne të kemi një jetë kulturore dhe intelektuale që meriton të quhet e tillë....

15 December, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO