Ofensiva e Junikut: Ushtari i UÇK-së me fotografi të Rambos (Video)

​Më 22 qershor të vitit 1998 ushtria e atëhershme jugosllave nis ofensivën në Junik, në fshatin që ishte si zonë e lirë në Dukagjin pasi që barteshin armët përmes tij nga Shqipëria.

Lajme

27/09/2015 23:53

Në një video të arkivit të Asocieted Press (AP) shihen se si forcat e UÇK-së dhe fshatarët luftojnë për të mbajtur Junikun të lirë.

Në këtë video flet edhe komandanti i Junikut Hajdin Abazi i njohur me nofkën e luftës Lum Haxhiu.

“Ftesa që është për ta ndërprerë UÇK-ja sulmin është e pavend, pasi që UÇK nuk është duke sulmuar, ajo është në mbrojtje të popullit, por kur sulmojnë serbët, atëherë ne ua kthejmë. Bota duhet ta ndalë Millosheviqin dhe forcat agresore që ata të mos na sulmojnë neve shqiptarëve”, thotë Abazi.

Në një pjesë të kësaj video shihet se si një luftëtar në armën e tij e ka të vendosur fotografinë e aktorit Silver Stallone në rolin e Rambos. /Indeksonline/

YouTube player