O’Connell: Ndajmë zhgënjimin me Kosovën për UNESCO-n

16:27 | 9 Nentor 2015

Ambasadori britanik, Ruairí O'Connell

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairí O’Connell thotë se ndanë me Kosovën “zhgënjimin” për mospranimin në UNESCO.

Përmes një deklarate për media ambasadori O’Connell thotë 92 vende që votuan sot pro Kosovës u pajtuan se fushata e Kosovës për tu pranuar në këtë organizatë të OKB-së ishte dinjitoze, raporton lajmi.net.

“Ne ndajmë zhgënjimin me Kosovën lidhur me mospranimin e saj në UNESCO. Ne lobuam fuqishëm sepse kjo ishte gjëja e duhur për të bërë. Dhe ne besuam se do të sjellë dobi për të gjithë – për Kosovën dhe rajonin. Fushata profesionale, dinjitoze dhe e guximshme duhet ta bëjë vendin krenar. 92 shtete u pajtuan me këtë. Kosova do të kishte qenë – dhe do të jetë, në të ardhmen – anëtare e vlefshme e UNESCO-së. Një mesazh i mirë do ta çojë Kosovën atje”, thotë ambasadori O’Connell./lajmi.net