Obama: Turqia ka të drejtë të mbrojë territorin e saj

“Turqia ka të drejtë të mbrojë territorin e saj.” Ka qenë kjo deklarata e Presidentit të Shteteve të Bashkuara, gjatë takimit me homologun e tij, Rexhep Taip Erdogan.

Bota

01/12/2015 22:31

 

Lideri i Shtëpisë së Bardhë u shpreh se Washingtoni e mbështet plotësisht vendimin e Ankarasë, që sipas tij u ndërmor për të ruajtur sigurinë e vendit.

“Dua të jem shumë i qartë. Turqia është një vend anëtar i NATO-s dhe ne mbështesim çdo vendim të marrë prej qeverisë, që ka për qëllim mbrojtjen e sovranitetit. Ankaraja ka të drejtë të mbrojë kufijtë, hapësirën ajrore dhe territorin. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë në kontakt të vazhdueshëm ne lidhje me këtë situatë delikate.”

Më tej, Obama bëri thirrje që dy vendet të gjejnë një zgjidhje diplomatike për të evituar përshkallëzimin e tensioneve. Ai tha se Turqia dhe Rusia duhet të fokusohen në luftën kundër terrorizmit, pasi sipas tij, objektivi kryesor i fuqive ndërkombëtare në këtë moment, është shkatërrimi i Shtetit Islamik dhe i organizatave të tjera ekstremiste.