Obama kërkon falje për sulmin në spitalin e Kunduzit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka kërkuar falje organizatës bamirëse Mjekët pa Kufij për sulmin vdekjeprurës të SHBA-së në një spital në veri të Afganistanit.

Bota

07/10/2015 21:45

Sulmi ajror ka goditur një spital, që udhëhiqet nga Mjekët pa Kufij, në qytetin Kunduz, më 3 tetor, duke vrarë së paku 22 njerëz.

Mjekët pa Kufij kanë bërë thirrje për hetime ndërkombëtare të sulmit.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, ka thënë se Obama ka folur me presidenten e grupit bamirës, Joanne Liu, “për t’i kërkuar falje dhe për t’i shprehur ngushëllime për stafin e Mjekëve pa Kufij dhe për pacientët që janë vrarë ose plagosur”.

Earnest ka thënë po ashtu se Obama i ka thënë Liusë se do të ketë hetime të plota dhe transparente të sulmit.

Obama i ka telefonuar edhe presidentit afgan, Ashraf Ghani, për t’i shprehur ngushëllime për jetët e humbura në sulm, ka thënë Earnest./REL/