‘Nusja e ISIS-it’ vjen me pamje krejt të ndryshme, ndërsa lutet që t’i lejohet kthimi në Mbretërinë e Bashkuar

14:20 | 15 Shtator 2021

Në intervistën e saj të parë të drejtpërdrejtë televizive, Shamima Begum dukej shumë ndryshe kur lutej të kthehej në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke apeluar për dhembshuri në “Good Morning Britain”, Shamima mbante një kapelë Nike dhe buzëkuq.

Ndërsa ajo bisedonte nga një kamp refugjatësh sirian tek Susanna Reid dhe Richard Madeley në studio, tani 22-vjeçarja i ledhatoi flokët e saj të gjata në mënyrë të përsëritur pasi hoqi një hixhab që mbante në publik, shkruajnë mediat britanike, përcjell Telegrafi.

Shamima mbante llak thonjsh ngjyrë portokalli të ndritshme, buzëkuq dhe jo vetëm – ndërsa apelonte që të kthehej në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke shpjeguar pamjen e saj të ndryshuar, Shamima tha se ajo ka rreth një vit që ka veshur një hixhab.

“E hoqa për veten time. U ndjeva shumë e shtrënguar në hixhab. Nuk e ndjeva veten rehat”, ka thënë ajo.

E pyetur nëse pamja e re ka të bëjë diçka me dëshirën e saj që të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar, ajo tha: “Është për veten time. Nuk është për askënd tjetër përveç vetes”.

Siç bën të ditur mediumi britanik, Shamima u largua nga Mbretëria e Bashkuar kur ishte 15 vjeçe dhe iu bashkua ISIS-it në Siri.

Dhe në vitin 2019, Qeveria britanike i hoqi nënshtetësinë dhe vendosi që ajo kurrë nuk do të mund të kthehej.

Shamima u përgjigj duke thënë se i vjen keq për çdo vendim që ka marrë që kur hyri në Siri.

Ajo tha se ishte zbukuruar si adoleshente dhe nuk e dinte se po bashkohej me një ‘kult të vdekjes’.

“I vetmi krim që kam kryer ishte të isha mjaf