Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi arrin në 14 mijë e 350

Të paktën 14,351 njerëz u vranë dhe 63,794 të tjerë u plagosën nga dy tërmete të forta që goditën Turqinë jugore. Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6, me qendër në provincën Kahramanmaras, u ndjenë nga 13 milionë njerëz në 10 provinca, duke përfshirë Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa. Disa vende…

Bota

09/02/2023 13:59

Të paktën 14,351 njerëz u vranë dhe 63,794 të tjerë u plagosën nga dy tërmete të forta që goditën Turqinë jugore.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6, me qendër në provincën Kahramanmaras, u ndjenë nga 13 milionë njerëz në 10 provinca, duke përfshirë Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Disa vende në rajon, përfshirë Sirinë dhe Libanin, ndjenë lëkundje të forta që goditën Turqinë në më pak se 10 orë.

“Tërmeti preku një sipërfaqe prej përafërsisht 110,000 kilometra katrorë (rreth 42,470 milje katrorë). Kjo është e barabartë ose më e madhe se sipërfaqja e shumë vendeve në Evropë.

“Ky tërmet është i treti më i madh që ka ndodhur që nga tërmeti i Anadollit të Madh të vitit 1668 dhe tërmeti i Erzincanit i vitit 1939 në 2000 vitet e fundit në gjeografinë e Anadollit,” tha nënpresidenti i vendit Fuat Oktay në parlamentin e Turqisë.

Sipas Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), më shumë se 113,200 personel të kërkim-shpëtimit janë duke punuar aktualisht në terren.

Gjithsej 28,044 njerëz u evakuuan nga rajonet e goditura nga tërmeti, tha AFAD në një deklaratë.

Ndërkohë, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se 95 vende dhe 16 organizata ndërkombëtare ofruan dërgimin e ndihmës në Turqi./AA/