Njihuni me personin më të moshuar në botë (Foto)

Susannah Mushatt Jones është personi më i vjetër në botë. Ajo është 115 vjeçare, dhe raportohet të jetë në gjendje të mirë shëndetësore. Muajin tjetër pritet t’i mbush 116.

Bota

19/06/2015 23:01

Ajo u përgjigj, se nuk mund ta besojë që tani është personi më i vjetër në botë.

Këtë deklaratë ajo e dha për “TIME”, në një telefonatë orë më parë.

Megjithatë Jones është e verbër që nga mosha 100 vjeçare, duke vuajtur nga sëmundja glaukoma.

Ajo përdorë vetëm një multivitaminë dhe një pilulë për presionin e gjakut çdo ditë.

Jones e fitoi epitetin si personi më i vjetër në botë, pasi që Jerelean Talley e cila e mbante këtë epitet ndërroi jetë në moshën 116 vjeçare, disa orë më parë, transmeton lajmi.net.

susssiii Susannahhh Susannah