Një tjetër futbollist i Premier Ligës diagnostikohet me kancer

14:12 | 18 Tetor 2021

Pak ditë pasi David Brooks i skuadrës së Bournemouth u konfirmua se është diagnostikuar me kancer, tani është një tjetër futbollist që po ashtu është diagnostikuar me kancer.

Bëhet fjalë për portierin e skuadrës së Norwich City, Dan Barden.

Norwich mund të konfirmojë që portieri Dan Barden është diagnostikuar me kancer në testikuj, thuhet në faqen zyrtare të klubit anglez.

Pas diagnozës fillestare, Barden i është nënshtruar testeve të mëtejshme dhe do të vazhdojë me një program trajtimi të monitoruar nga afër gjatë periudhës së ardhshme.

20-vjeçari aktualisht është i huazuar te skuadra skoceze Livingston, por tani do të kalojë një periudhë kohe larg lojës.

Barden tha: “Ka qenë një periudhë shumë e vështirë dhe sfiduese, por mbështetja e familjes, miqve dhe kolegëve të mi më ka ndihmuar të kaloj javët e fundit.

“Nuk mund t’i falënderoj sa duhet departamentet mjekësore si në Norwich ashtu edhe në Livingston, si dhe të gjithë në Spitalin Royal Marsden. Shpejtësia me të cilën gjithçka ka lëvizur ka qenë e çmendur, por të gjithë kanë qenë absolutisht shkëlqyes me mua. Edhe Daniel Farke edhe menaxheri i Livingston, David Martindale, kanë qenë gjithashtu shumë mbështetës.

“Diagnoza fillestare ishte një tronditje e vërtetë për mua, por gjëja pozitive është se ne e kapëm atë herët dhe prognoza dhe hapat e ardhshëm kanë qenë të gjithë pozitivë.

“Unë jam optimist dhe kam një mendim pozitiv. Kam besim se do të jem në gjendje ta mposht atë dhe se do të kthehem atje duke bërë atë që dua së shpejti.

“Dua të falënderoj të gjithë përreth meje për mbështetjen e tyre. Unë e di që periudha e ardhshme do të jetë sfiduese dhe do të kërkojë privatësi për mua dhe familjen time në këtë fazë. Aty ku është e mundur, do të bëj atë që mundem për të azhurnuar përparimin tim.

“Faleminderit edhe një herë për mbështetjen. Shihni të gjithë së shpejti. ”

Drejtori sportiv i Norwich City Stuart Webber tha: “Të gjithë në Norwich City i urojnë Danit një shërim të shpejtë. Dashuria dhe mendimet tona janë me të dhe familjen e tij ndërsa ai fillon këtë sfidë të fundit në jetën e tij.

“Dan është pjesë e familjes sonë dhe ne kujdesemi për tonën. Ai e di që ne jemi me të në çdo hap të rrugës.

“Kujdesi dhe vëmendja që Dan ka pasur deri më tani ka qenë e klasit të lartë. Falenderojmë të gjithë ata që e kanë parë dhe jemi mirënjohës për Livingston që veproi në simptomat e Danit dhe na paralajmëroi.

“Mezi presim ta mirëpresim Danin përsëri në Carrow Road dhe Qendrën e Trajnimit Lotus”, theksoi drejtori sportiv i klubit anglez. /Lajmi.net