Nisë takimi Rama-Meta, ku vendoset e ardhmja e koalicionit

11:27 | 15 Prill 2017

Aleanca e majtë Edi Rama dhe Ilir Meta kanë mbërritur në ambientet e “Hotel Tirana” ku dhe është takimi i parë zyrtar për rikonfirmimin e koalicionit për “Shqipërinë Europiane” edhe për katër vitet e ardhshme.

Dy kryetarët Rama dhe Meta do të shoqërohen edhe nga dy pjesëtarë secili, Gramoz Ruçi, Ëngjëll Agaçi nga PS, dhe Luan Rama e Petrit Vasili, nga LSI.

Kreu i Kuvendit ka folur për mediat para se të hynte në takim ku u shpreh se marrëveshja e vjetër PS- LSI është në fuqi. Ai tha se ASHE duhet të garantojë paprekshmërinë e votës, pasi nga vota e lirë nis çdo gjë.

Duket se firmosja zyrtare e koalicionit, përveç modaliteteve të brendshme si dhe programit të përbashkët, do ketë pikë të fortë edhe mënyrat e zgjidhjes së krizës aktuale dhe përfshirjes së opozitës në zgjedhje si edhe çështjen e Presidentit të ri të vendit, shkruan TCH.

Seanca e parë është javën e ardhshme dhe megjithëse e majta i ka votat, ka lëshuar sinjale se do të kërkojë një President konsensual me të djathtën.