Në Greqi nis debati parlamentar për marrëveshjen e emrit – Lajmi.net
Në Greqi nis debati parlamentar për marrëveshjen e emrit
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 12:50, 23 January 2019
Kryeministri grek, Alexis Tsipras synon sërish mbështetjen e 151 deputetëve.

Ka nisur në Parlamentin e Greqisë seanca plenare për Marrëveshjen e Prespës.

Në debatin dyditor qeveria e Alexis Tsiprasit do të përpiqet të sigurojë shumicën prej 151 deputetësh, çka sipas mediave në vendin fqinj nuk duket një mision i vështirë për kryeministrin pas votëbesimit që mori pak ditë më parë.

Marrëveshja pritet të votohet në orët e vona. Opozita greke vijon të kundërshtojë paktin për emrin e Maqedonisë, që e cilëson tradhti kombëtare, transmeton Tv Klan.

Marrëveshja e Prespës erdhi në parlamentin grek pas miratimit në komisioni e Mbrojtjes dhe Punëve të Jashtme të mërkurën.

Sakaq në sheshin Sintagma përpara Kuvendit, janë lajmëruar protesta nga grupet që kundërshtojnë paktin mes Athinës dhe Shkupit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO