Ndryshimet në qeverinë e re

Kuvendi i Kosovës ka votuar sot qeverinë e re të cilën do ta drejtojë Avdullah Hoti i Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Lajme

03/06/2020 16:23

Ky i fundit prezantoi sot edhe kabinetin qeveritar për 15 ministri sa do t’i ketë ekzekutivi. Përveç emrave që do të udhëheqin ministritë, ka ndryshime edhe në vet dikasteret. Por ajo që bien ë sy është Ministria e Integrimeve Evropiane nuk figuron më në kabinetin qeveritar Hoti.

Derisa në qeverinë Kurti, Rozeta Hajdari drejtonte ministrinë e Ekonomisë, Punës, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike, në qeverinë e re kjo është ndarë ne tre ministri.

Ministria e Ekonomisë do të udhëhiqet nga Blerim Kuqi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ministria e Punës nga Skënder Reçica i Nismës dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë që do të ketë në krye Vesel Krasniqin që vjen nga Nisma Socialdemokrate.

Qeveria Kurti kishte dy zëvendëskryeministra, ndërsa tani do të jetë katër.

Përbërja e kabinetit të ri qeveritar:

LDK

Avdullah Hoti-Kryeministër

Driton Selmanaj – Zëvendëskryeministër

Hykemte Bajrami – Ministre e Financave

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Agim Veliu- Ministër i Punëve të Brendshme

Arban Abrashi- Ministër i Infrastrukturës

Armend Zemaj- Ministër i Shëndetësisë

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Vlora Dumoshi – Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit

AAK

Besnik Tahiri- Zëvendëskryeministër i parë

Meliza Haradinaj- Ministre e Punëve të Jashtme

Selim Selimi- Ministër i Drejtësisë,

Blerim Kuçi- Ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Ramë Lika- Ministër i Arsimit

NISMA SOCIALDEMOKRATE

Albulena Balaj-  Zëvendëskryeministre

Skender Reçica  -Ministër i Punës

Vesel Krasniqi – Ministër i Tregtisë dhe Industrisë

MINORITETET:

Goran Rakiq – Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Pushtetit Lokal

Dalibor Jevtiq – Ministër i Kthimit dhe Komunitetit

Enis Kervan – Ministër i Zhvillimit Rajonal