Të Infektuar: 1110

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Ministri i Shëndetësisë jep një lajm të keq për koronavirusin në Francë

10:04 | 7 Prill 2020

Franca ende nuk e ka arritur kulmin e shpërthimit të koronavirusit.

Franca nuk ka arritur ende kulmin e shpërthimit të koronavirusit, tha sot ministri i shëndetësisë Olivier Veran.

“Ne jemi akoma në një fazë përkeqësimi të epidemisë,” i tha Veran transmetuesit BFM TV, transmeton lajmi.net.

Masat e kontrollit të vendit dhe kufizimet e urgjencës do të zgjasin aq sa është e nevojshme, tha ai.

Prefektët – përfaqësuesit e shteteve në një rajon – kanë ndaluar shumicën e tubimeve. Varet nga prefektët që të vendosin rast pas rasti nëse duhet të forcojnë masa siç janë imponimi i kufirit ose ndalimi i tregjeve të fermerëve, tha Veran.

Kjo vjen pas vdekjeve të rritura në mënyrë dramatike në Francë; 833 njerëz vdiqën nga virusi brenda 24 orëve, tha Veran dje. Një ditë më parë, 518 njerëz vdiqën.

Franca ka regjistruar 98.984 raste dhe 8,911 vdekje, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Ky është numri i pestë më i lartë i rasteve globalisht dhe numri i tretë i vdekjeve. /Lajmi.net/