Ministri i Mbrojtjes së Serbisë: Situata në Kosovë është ende shumë e tensionuar

Ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviq tha se situata në Kosovë “është ende shumë e tensionuar sepse ka shumë pyetje të hapura” dhe se shpreson se “përgjigjet do të kërkohen në formë të dialogut”. “Serbët janë të shqetësuar sepse nuk dihet se cili do të jetë hapi i ardhshëm për Albin Kurtin, një njeri që ka…

Lajme

26/11/2022 21:04

Ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviq tha se situata në Kosovë “është ende shumë e tensionuar sepse ka shumë pyetje të hapura” dhe se shpreson se “përgjigjet do të kërkohen në formë të dialogut”.

“Serbët janë të shqetësuar sepse nuk dihet se cili do të jetë hapi i ardhshëm për Albin Kurtin, një njeri që ka treguar se merr vendime jo shumë racionale dhe se nuk është njeri i marrëveshjeve”, tha ministri për TV Pink.

Ai ka deklaruar edhe se “Vuçiq i shikoi me mençuri letrat e kundërshtarit dhe e dinte se kur po bënin bllof, ndaj mbetën targat e KM”, raporton N1, përcjell lajmi.net.

Vuçeviq tha se Serbia “gjithmonë zgjedh, sa herë që ka qoftë edhe një milimetër hapësirë, të kërkojë zgjidhje përmes dialogut, e cila nuk do të thotë se do të gllabërojë gjithçka, përkundrazi, por duam të parandalojmë luftërat dhe konfliktet”.

Siç tha ai, “ushtria jonë është e guximshme dhe e vendosur për të përmbushur të gjitha detyrat që i merr nga kreu i shtetit, por Serbia gjithmonë kërkon që zgjidhja të arrihet me dialog, marrëveshje, kompromis”.

“Dëshiroj që serbët në Kosovë, si dhe kudo ku jetojnë, të jenë të sigurt dhe të qetë. Se ne nuk kemi luftëra, që politikanët flasin sa të duhet pa asnjë afat kohor”, tha Vuçeviq.

Ai theksoi se është e nevojshme të forcojmë kapacitetet tona mbrojtëse, të forcojmë Forcat e Armatosura të Serbisë (SAF), të kemi një numër më të madh oficerësh dhe nënoficerësh, në radhë të parë ushtarë, sepse SAF është pengesa më e fortë për të gjithë ata të cilët nuk kanë qëllime të mira ndaj vendit tonë”. /Lajmi.net/