Ministrat serbë i reagojnë Hoxhajt: ‘Pakti kundër Serbisë’, kërcënim ndaj stabilitetit në rajon

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë dje për të përditshmen kroate ‘Vecernji List’ se në ‘Kroaci, Maqedoni dhe Mal të Zi ka biseduar për krijimin e një pakti kundër Serbisë’.

Lajme

02/12/2018 12:30

Deklaratës së Hoxhajt i ka reaguar ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq duke thënë se përbën akt armiqësor kundër Serbisë dhe qytetarëve të saj.

Stefanoviq ka theksuar se kjo deklaratë bën thirrje për më shumë paqëndrueshmëri në rajon, transmeton lajmi.net.

Sipas tij, Serbia nuk ka bërë asgjë të keqe ndaj Malit të Zi, Maqedonisë apo Bosnje dhe Hercegovinës, përpos se i ka ndihmuar ato.

“Ne investuam paratë tona dhe ndërtuam shkolla në Bosnjë dhe Hercegovinë. Ne e pranuam Maqedoninë me emrin që e vendosi edhe pse miqtë tanë grekë kanë qenë gjithmonë kundër tyre”, ka deklaruar Stefanoviq.

Ai ka shtuar se Serbia është më e fuqishme ekonomikisht sesa vendet e lartpërmendura.

Hoxhajt i ka reaguar edhe ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin i cili deklaratën e tij e ka quajtur kërcënim për Serbinë.

Vulin ka theksuar se Serbia nuk bën aleanca kundër tjerëve mirëpo ajo e dinë se si ta mbroj veten.

Theksojmë se Hoxhaj dje mes tjerash deklaroi se Serbia nuk dëshiron të destabilizojë vetëm Kosovën por tërë rajonin. /Lajmi.net/