Miliarderët francezë dhurojnë qindra miliona euro për rindërtimin e Notre Dame – Lajmi.net
Miliarderët francezë dhurojnë qindra miliona euro për rindërtimin e Notre Dame
Autori: Lajmi.net BotaLajme 10:30, 16 April 2019
François-Henri Pinault dhe Bernard Arnault do të dhurojnë bashkërisht 300 milionë euro për të rindërtuar katedralen pas flakës.

Dy nga personatmë të pasur të Francës do të dhurojnë qindra miliona euro në drejtim të rindërtimit të katedrales së Notre Dame.

Menjëherë pas François-Henri Pinault, i cili është i martuar me aktoren Salma Hayek, tha se do të dhurojë 100 milionë euro (86.4 milionë funte), shefi ekzekutiv i LVMH Bernard Arnault ofroi 200 milionë euro për të rindërtuar “simbolin e Francës”, raporton “Sky News”, transmeton lajmi.net.

“Familja Arnault dhe grupi LVMH dëshirojnë të tregojnë solidaritetin e tyre në këtë kohë të tragjedisë kombëtare dhe po bashkohen për të ndihmuar në rindërtimin e kësaj katedrale të jashtëzakonshme, e cila është një simbol i Francës, trashëgiminë e saj dhe unitetin francez”, thuhet në deklaratë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO