Merkel dhe Putin takohen në Moskë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kanë biseduar të dielën në Moskë, pasi kanë vënë kurora me lule te Varri i Ushtarit të Panjohur.

Bota

10/05/2015 14:58

Vizita e Merkelit në kryeqytetin rus është parë si një gjest kompromisi.

Merkel, ashtu si dhe udhëheqës të tjerë perëndimorë, ka bojkotuar paradën ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës – e cila është mbajtur më 9 maj, për të shënuar 70-vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore – për shkak të rolit të Rusisë në konfliktin në lindje të Ukrainës, transmeton REL.

“Kemi mësuar nga përvoja e hidhur e historisë sonë se është e nevojshme të punojmë së bashku, të bashkëpunojmë edhe për situata të vështira, siç është situata aktuale, dhe të bëjmë përpjekje që të gjejmë zgjidhje diplomatike”, ka thënë Merkel.

Në anën tjetër, Putin, ka bërë thirrje për zgjidhje të shpejtë të “problemeve” midis Rusisë dhe Gjermanisë.

“Ka disa probleme sot (në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Gjermanisë). Sa më shpejt që këto probleme të pushojnë, ashtu si dhe efekti i tyre negativ në zhvillimin e marrëdhënieve tona, aq më mirë. Ne e synojmë këtë”, ka thënë Putin.