Mënyra më e mirë se si të shmangni të përzierat pas festës së Vitit të Ri

Për festat e Vitit të Ri është e vetëkuptueshme që do të pini edhe disa pije. Por të përzierat që shpesh vijnë më pas nuk është aspak një përvojë e këndshme, kështu që shumica e njerëzve me siguri do të preferonin ta shmangnin atë plotësisht. Sipas doktoreshës Megan Rossi, me pesë këshillat e mëposhtme, mund…

Lifestyle

01/01/2023 17:15

Për festat e Vitit të Ri është e vetëkuptueshme që do të pini edhe disa pije. Por të përzierat që shpesh vijnë më pas nuk është aspak një përvojë e këndshme, kështu që shumica e njerëzve me siguri do të preferonin ta shmangnin atë plotësisht.

Sipas doktoreshës Megan Rossi, me pesë këshillat e mëposhtme, mund të shmangni të përzierat e pakëndshme pas festës.

Shmangni pijet e gazuara

Çdo pije që përmban flluska ka të ngjarë t’ju bëjë të ndiheni të tmerrshëm mëngjesin tjetër, pohon Rossi.

“Studiuesit nga Qendra Kërkimore Mjekësore HPRU në Guildford u dhanë vullnetarëve pije të gazuara dhe të gazuara. Ata që pinin pije të gazuara deheshin më shpejt. Kjo ndodh sepse flluskat bëjnë që alkooli të përthithet më shpejt në qarkullimin e gjakut, duke tejkaluar aftësinë e mëlçisë për ta tretur atë me një shpejtësi të tillë dhe sa më i lartë të jetë përqendrimi i alkoolit në gjak, aq më i madh është efekti i tij”, shton ajo.

Shmangni përzierjen e alkoolit me pije me sheqer

“Kini kujdes me të gjitha pijet që përmbajnë ëmbëlsues artificialë dhe sidomos mos i përzieni me alkool sepse mund të keni të përziera të pakëndshme mëngjesin tjetër. Një studim nga Universiteti i Kentakit Verior zbuloi se te njerëzit që përzienin vodka dhe sodë diete, dhe vodka dhe sodë të zakonshme, versioni dietik çoi në një përqendrim më të lartë të alkoolit në gjak 25 për qind”, shpjegon Rossi.

Hani mirë para se të pini alkool

“Gjatë një nate jashtë, gjithmonë hani mirë fillimisht në mënyrë që të ngadalësoni përthithjen e alkoolit dhe në të njëjtën kohë t’i jepni mëlçisë tuaj një shans të vijë në vete, në mënyrë që të përballojë alkoolin të paktën pak më lehtë”, shton. mjeku.

Qëndroni të hidratuar

Rossi i këshillon të gjithëve që të paktën të përpiqen të zëvendësojnë çdo pije tjetër me një pije joalkoolike, siç është uji i gazuar me aromë ose uji i thjeshtë.