Më shumë se 2 mijë e 700 persona të vdekur nga tërmetet në Siri dhe Turqi

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri nga tërmeti i mëngjesit të sotëm është rritur sërish. Tani për tani numri i të vdekurve raportohet se ka arritur në mbi 2 mijë e 700. Kjo është bërë e ditur nga Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive, transmeton lajmi.net. Më shumë se 2.700 njerëz kanë humbur jetën…

Bota

06/02/2023 21:00

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri nga tërmeti i mëngjesit të sotëm është rritur sërish.

Tani për tani numri i të vdekurve raportohet se ka arritur në mbi 2 mijë e 700.

Kjo është bërë e ditur nga Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive, transmeton lajmi.net.

Më shumë se 2.700 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.8 ballësh të Rihterit, i cili i goditi të dyja vendet mëngjesin e hershëm të së hënës dhe lëkundjet tjera pas tij.

Qindra persona besohet se ende janë të ngujuar nën rrënoja dhe numri i viktimave pritet të rritet. Punonjësit e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet mes rrënojave nëpër qytete dhe në vendbanimet në të gjithë zonën./Lajmi.net/