Të Infektuar: 103.124

Të Shëruar: 89.648

Të Vdekur: 2.110

Mbyllja sjell rezultat në Angli, gati 80 për qind më pak infeksione me COVID-19 në gjashtë javët e fundit

14:18 | 25 Shkurt 2021

Rastet me Covid-19 në Angli kanë rënë 78% që kur qeveria vendosi një bllokim kombëtar në 4 Janar, sipas statistikave javore nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit Test dhe Gjurmë.

84,310 persona testuan pozitiv për virusin midis 11 shkurt dhe 17 shkurt, shifra më e ulët javore e regjistruar që nga shtatori, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

2,580,210 njerëz u testuan për virusin në të njëjtën periudhë kohore, një rënie prej 14% nga java e kaluar.

Shifra e së enjtes ishte një rënie e madhe nga 388,037 e regjistruar midis pragut të Vitit të Ri dhe 6 janarit, javë Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson vendosi masa të rrepta për të frenuar përhapjen e një varianti më të transmetueshëm të Covid-19 të zbuluar së pari në Anglinë juglindore.

Johnson vendosi një udhërrëfyes me katër hapa të hënën për të marrë Anglinë nga bllokimi i saj Covid-19, duke deklaruar se kombi ishte në një “rrugë me një drejtim drejt lirisë”, transmeton lajmi.net.

Mbretëria e Bashkuar ka numrin më të lartë të vdekjeve nga Covid-19 në Evropë, me më shumë se 120,000 viktima dhe mbetet nën kufizime të forta pandemike. Ajo ka administruar gati 19 milionë doza vaksinash, me 642,788 të vaksinuara plotësisht, sipas të dhënave nga Universiteti John Hopkins. /Lajmi.net/