Të Infektuar: 106.022

Të Shëruar: 96.668

Të Vdekur: 2.198

Mbi 60 mijë raste të reja me COVID-19 në SHBA

10:20 | 22 Tetor 2020

SHBA vazhdon të regjistrojë shifra të larta të infeksioneve me koronavirus.

Më shumë se 60,000 raste të reja me COVID-19 u raportuan në të gjithë Shtetet e Bashkuara të mërkurën, sipas një rezultati nga Universiteti Johns Hopkins, transmeton lajmi.net.

Verilindja u godit rëndë nga virusi në fillim të këtij viti, pasuar nga një rritje verore në rastet në Jug. Shtrimet në spital të koronavirusit tani po rriten në 37 shtete dhe spitalet rurale po ndiejnë barrën e rënies së rënies.

Në të paktën katër shtete Midwestern – Dakota e Jugut, Iowa, Idaho dhe Wisconsin – një nivel alarmant prej 20% e testeve të fundit janë pozitive.

Rastet po rriten gjithashtu globalisht dhe Evropa po lufton me një rritje të re të infeksioneve. Irlanda është bërë e para E.U. vendi të kthehet në një bllokim të koronavirusit.

Gjatë dy ditëve të fundit, më shumë se 825,000 raste të reja u raportuan në të gjithë botën. /Lajmi.net/