Mbappe tejkalon Thierry Henry me numrin e golave në Kupën e Botës për Francën

Ylli i Francës, Kylian Mbappe mposht rekordin e golave ​​të Thierry Henry në Kupën e Botës. Mbappe tani ka shënuar më shumë gola në Kupën e Botës se legjenda franceze Thierry Henry, transmeton lajmi.net. Henry shënoi gjashtë gola në Kupën e Botës gjatë kohës së tij me ekipin kombëtar midis 1997 dhe 2010. Dhe në…

Sport

26/11/2022 19:51

Ylli i Francës, Kylian Mbappe mposht rekordin e golave ​​të Thierry Henry në Kupën e Botës.

Mbappe tani ka shënuar më shumë gola në Kupën e Botës se legjenda franceze Thierry Henry, transmeton lajmi.net.

Henry shënoi gjashtë gola në Kupën e Botës gjatë kohës së tij me ekipin kombëtar midis 1997 dhe 2010.

Dhe në moshën vetëm 23-vjeçare, Mbappe e ka mposhtur atë dhe tani ka shtatë, pasi shënoi katër në Rusi 2018 dhe shënoi tre herë në Katar.

Ai është bërë gjithashtu golashënuesi i shtatë më i mirë ndonjëherë i ‘Les Bleus’ me 31 gola, në të njëjtin nivel me Zinedine Zidane – pasi shënoi dy herë në fitoren e tyre 2-1 në fazën e grupeve ndaj Danimarkës për të vulosur kualifikimin në raundin e 16-të./Lajmi.net/