Masat e reja antiCOVID, kufizohet numri i tifozëve në stadiume në Bundesliga

18:59 | 2 Dhjetor 2021

Ndeshjet e Bundesligës do të kufizohen në 50% të frekuentimit dhe një maksimum prej 15,000 tifozësh për shkak të kufizimeve të rifutura Covid në Gjermani.

Kancelarja në largim Angela Merkel dhe pasardhësi i saj Olaf Scholz ranë dakord për një sërë masash me drejtuesit e 16 shteteve të vendit, duke përfshirë reduktimin e tifozëve në ngjarjet sportive në natyrë dhe në ambiente të mbyllura.

Stadiumet e Bundesligës, të cilat kryesisht kishin funksionuar me kapacitet pothuajse të plotë këtë sezon, tani duhet të zvogëlojnë turmat e tyre për të minimizuar rrezikun e infeksionit.

“Një kufizim i përkohshëm në numrin e tifozëve në stadium është i kuptueshëm,” tha shefi i Ligës Gjermane të Futbollit, Christian Seifert.

“DFL shpreson që ky vendim nga qeveria federale dhe shtetet të çojë në një përmirësim të situatës së pandemisë.”

Kjo do të thotë se ndeshjet e kësaj fundjave, duke përfshirë Borussia Dortmund kundër Bayern Munich të shtunën, do të preken.

Autoritetet gjermane kanë frikë nga një valë e katërt e Covid-it që rrezikon njësitë e kujdesit intensiv: më shumë se 73,000 infeksione të reja dhe 388 vdekje u regjistruan të enjten. /Lajmi.net/