lajmi.net

Majlinda në finale

Majlinda Kelmendi është kualifikuar në finale të Kampionatit Botëror të xhudos, pasi në gjysmëfinale e mposhti rusen Natalia Kuziutina.

Sport

26/08/2014 14:23

Majlinda Kelmendi është finaliste e Kampionatit Botëror të xhudos. Pejania e mposhti në gjysmëfinale rusen Natalia Kuziutina, për ta kërkuar medaljen e artë në këtë eveniment.

Në finale, Majlinda do të përballet me xhudistin rumune Andrea Chitu, e cila në gjysmëfinalen tjetër e eliminoi brazilianen Erika Miranda.

Xhudistja pejane e mposhti fillimisht xhudisten nga Venezuela, Vanessa Cortesia, në raundin e dytë xhudisten mongoleze, Bundmaa Munkhbaatar, ndërsa në fazën e fundit kubanezen, Yanet Bermoy Acosta.

Majlinda në finale

Majlinda Kelmendi mposhti gjermanen Mareen Kraeh dhe u kualifikua në finalen e Kampionatit evropian të xhudos ku do të ndeshet me rusen Natalia Kuziutina.

Sport

24/04/2014 17:45

Majlinda Kelmendi është kualifikuar në finalen e Kampionatit evropian të xhudos që po mbahet në Francë.

Xhudistja pejani fitoi edhe duelin gjysmëfinal kundër gjermanes Mareen Kraeh dhe siguroi kalimin tuje në meçin vendimtar për titull të kampionit, ku do të ndeshet me rusen Natalia Kuziutina.

Ajo e kaloi rrethin e parë pa luftë, ndërsa në atë të dytë ishte më e suksesshme se rumunia Florian Alexandra Larisa.

Në rrethin e tretë, ajo e mposhti armenen Zhanna Stankevich, duke e siguruar një vend në gjysmëfinale.

Ndërsa, Akil Gjakova ndërkohë u eliminua në meçin e parë, njëjtë si Distria Krasniqi, që nuk shkoi më larg se rrethi i dytë.

LM