Macron udhëton në Moskë për të diskutuar me Putinin situatën në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron udhëton sot për në Moskë, në një lëvizje të rrezikshme diplomatike, duke kërkuar nga presidenti rus Vladimir Putin për të ulur tensionet me Ukrainën.

Bota

07/02/2022 08:53

Ai do të vazhdojë të martën me një vizitë në Kiev, duke vënë shumë kapital politik në një mision që mund të jetë i turpshëm nëse ai kthehet duarbosh.

Dy burime pranë Macron thanë se një qëllim i vizitës së tij ishte të fitonte kohë dhe të ngrinte situatën për disa muaj, të paktën deri në muajin prill, kur do të mbahen zgjedhjet në Evropë – në Hungari, Slloveni dhe, më e rëndësishmja për Macron, në Francë.

Udhëheqësi francez, i cili ka fituar një reputacion për sulmet diplomatike që kur mori pushtetin në vitin 2017, është përpjekur të dyshojë dhe të përballet me Putinin gjatë pesë viteve të fundit. Përpjekjet e tij kanë sjellë dialog të ngushtë me udhëheqësin rus si dhe pengesa.

Menjëherë pas zgjedhjes së tij, Macron hapi tapetin e kuq për Putinin në Pallatin e Versajës, por gjithashtu e përdori vizitën për të dënuar publikisht ndërhyrjen ruse gjatë zgjedhjeve. Dy vjet më vonë, dyshja u takuan në rezidencën verore të presidentit francez.

Por iniciativat e shumta të Macron nuk e penguan ndërhyrjen ruse në sferat tradicionale franceze të ndikimit në Afrikë, duke arritur kulmin në fund të vitit të kaluar me ardhjen e mercenarëve rusë në Mali, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Rusia ka grumbulluar rreth 100,000 trupa pranë Ukrainës dhe ka kërkuar garanci të sigurisë nga NATO dhe ShBA, duke përfshirë që NATO të mos e pranojë kurrë Ukrainën si anëtare.