Macron: Do ta rindërtojmë katedralen Notre-Dame

8:06 | 16 Prill 2019

Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame.

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame pasi një zjarr i madh pjesërisht shkatërroi pikën e Parisit.

Zjarrfikësit arritën të shpëtonin strukturën kryesore të gurit gotik të 850-vjeçar, duke përfshirë dy kullat e tij, por maja dhe kulmi u shembën.

Zjarri u deklarua nën kontroll gati nëntë orë pas fillimit të tij, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Shkaku nuk është ende i qartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të lidhet me punimet e rinovueshme të renovimit.

Prokuroria e Parisit tha se aktualisht është duke u hetuar si një aksident. Një zjarrfikës u plagos rëndë ndërsa merrej me flakët.

Duke vizituar faqen në natën e së hënës, Macron tha se “më e keqja ishte shmangur” me ruajtjen e strukturës kryesore të katedrales ndërsa ai premtoi të fillonte një skemë ndërkombëtare për mbledhjen e fondeve për rindërtimin.

“Ne do ta rindërtojmë këtë katedrale të gjithë së bashku dhe është padyshim pjesë e fatit francez dhe projektit që do të kemi për vitet e ardhshme”, tha Macron. /Lajmi.net/