Lideri i Hezbollah: Arabia Saudite i deklaroi luftë Libanit

Lideri i Hesbollah të Libanit ka akuzuar Arabinë Saudite që i ka deklaruar luftë vendit të tij, disa ditë pasi kryeministri i Libanit, Saad al-Hariri lajmëroi dorëheqjen e tij në kryeqytetin saudit.

Bota

10/11/2017 23:45

Hassan Nasrallah ka thënë që Arabia Saudite ishte duke e mbajtur Hariri kundër vullnetit të tij.

Ai gjithashtu ka akuzuar sauditët që kanë nxitur Izraelin kundër Libanit.

Lëvizja e fuqishme Hezbollah është aleate e Iranit, të cilët kanë shkëmbyer akuza me Arabinë Saudite për nxitjen e tensioneve në Liban dhe regjion.

Ndërkohe Hariri ka deklaruar se ka dhënë dorëheqje për shkak të kërcënimeve të paspecifikuara për jetën e tij. Ai gjithashtu sulmoi lëvizjen Hezbollah dhe Iranin.

Megjithatë, presidenti libanez Michel Aoun dhe politikanë të tjerë kanë kërkuar kthimin e tij, pasi dyshojnë që është duke u mbajtur nga sauditët në arrest shtëpiak dhe është i detyruar të veproj sipas kërkesave të tyre.

Aoun nuk e ka pranuar dorëheqjen e Hariri, ndërsa ky i fundit ende nuk ka dhënë ndonjë koment që nga deklarata për dorëheqje. /klankosova.tv/