Legjenda e Arsenalit porosit klubin që t’i rinovojnë kontratën lojtarit të tyre

17:02 | 22 Tetor 2021

Pasiguria mbi të ardhmen e francezit ka ndezur thashethemet se klubi verior i Londrës mund të jetë i hapur për ta shitur atë në merkaton e janarit.

Legjenda e Arsenalit, David Seaman i ka kërkuar ish-klubit të tij që të lidhë Alexandre Lacazette në një kontratë të re me marrëveshjen e tij aktuale që do të skadojë në fund të sezonit.

Por ndërsa Mikel Arteta ka hedhur poshtë spekulimet për një kalim në janar për Lacazette, ai gjithashtu ka refuzuar të konfirmojë nëse 30-vjeçarit do t’i ofrohet një marrëveshje e re.

“Gjithçka është e mundur”, tha trajneri spanjoll përpara ndeshjes së Arsenalit kundër Aston Villa të premten. “Ai është lojtari ynë, dhe unë e trajtoj atë si çdo lojtar tjetër, nuk do ta trajtoj ndryshe sepse i ka mbetur një vit apo jo një vit dhe kjo është ajo që ai meriton”.

Lacazette ishte heroi i ‘Topçinjve’ të hënën mbrëma kur doli nga pankina për të shënuar golin e barazimit në hapin e fundit për të shpëtuar një pikë kundër Crystal Palace.

Por sulmuesi ka luftuar për të dalë përpara kapitenit të klubit Pierre-Emerick Aubameyang në pozitën Nr.9 këtë sezon.

Pavarësisht dështimit të tij për të filluar një ndeshje të Premier Ligë deri më tani këtë sezon, Seaman mendon se Lacazette duhet të mbahet nën kontroll.

Kur u pyet nëse ai e meriton një marrëveshje të re, Seaman tha për ‘Sky Sport’s: “Unë do të thosha kështu, po. Ju nuk dëshironi të shihni njerëz të asaj cilësie që largohen nga klubi.

“Për momentin e kemi të vështirë të tërheqim lojtarë të tillë, kështu që gjëja e fundit që dëshironi është largimi i tyre. Pra, për mua, ofroni atij një kontratë të re.

‘Shpresojmë, ai është i lumtur duke bërë atë që po bën, duke dalë nga stoli dhe duke bërë një ndikim të vërtetë si ai kundër Crystalit. Pra, po, sigurisht që nuk dua ta shoh atë të shkojë”, ka përfunduar legjenda e klubit londinez. /Lajmi.net